Botanik Bahçesi Tarihçe
Dünya doğal kaynaklarının önemli bir bölümünü bitkiler oluşturmaktadır. Bu gerçeği gören ülkeler bu kaynakları tespit etmek, değerlendirmek ve zarar görmelerini önlemek için çok eskilere dayanan çalışmalar gerçekleştirmişlerdir. Bu çalışmaların bir kısmı da Botanik Bahçeleri ve Herbaryum Merkezleri kurularak yapılmıştır. devamı...

Koleksiyonlar
Asclepiadaceae familyasından olan Hoya cinsine ait mum çiçekleri ılıman bölgelerde yetişirler. Dünyada 650 kadar türle bilinmektedirler. En çok Hindistan, Çin, Tayland, Malezya ve Endonezya’da yetişirler, Filipinler, Yeni Gine ve Avustralya da da birçok türe sahiptirler. Bakımları zor olmasına karşın yaprak ve çiçek güzeli olduklarından dolayı evlerde süs bitkileri olarak yetiştirilmektedirler.  devamı.

BOTANİK BAHÇESİ

Misyon:
Biyoloji bilimine katkıda bulunma temel hedefinin ışığında çağa uygun araştırma ve uygulama metodları geliştirerek, başta ülkemiz bitkisel zenginliği olmak üzere dünya florasına ait örnekleri, koruma ve yaşatma stratejileri geliştirerek, bilim camiası ve halka sunmak.